3 Mart 2015 Salı

Havuç Dilimleri / Carrot Slices


Tüm hayatım boyunca bir çok iyi arkadaşım oldu. Tek çocuk olduğum için sanırım, çoğuna adeta bir kardeş gibi bağlandım. Ta ki onların beni aynı şekilde görmediğini anlayıncaya dek. Benim bir arkadaştan beklediğim tek şey sadakatti. Birbirleri hakkında demediklerini bırakmayan ama yıllardır ayrılmayan bir sürü "arkadaş" görüyordum. Ben bunu yapamazdım. Arkamdan en ufak bir konuşma, laf dokundurma, hatta bazen samimiyetsiz bir söz, bir bakış...Yılların arkadaşlığını bir çırpıda silmeye yeterli oldu.  
İnsanları silmek çok zordur, ama maalesef iç huzurunuz için bazen gereklidir. Yalnızlığa aldırmayan biri olmanızı gerektirir. Ama sonra, arkadaşlığa inancınızı tam yitirdiğinizde birisi çıkagelir. Sizi o kadar iyi anlar ki bilirsiniz, o dostluk ömür boyu sürecektir. Zaman veya mekan kısıtlaması yoktur. Kötü niyet veya çıkar barındırmaz. Beş saat süren bir sohbet beş dakika gibi gelir insana. Ananem böyle dostluklara ahretlik der. 

Canım "ahretliğim", bu yazı -ve tarif- senin için, yanında olamıyorum bugün, ama Doğum Günün Kutlu Olsun! Senin enfes havuçlu kekini kızıma yapamıyor olabilirim ama bu tarifin ilham kaynağı sensin. 
İçindekiler :
- 50 gr rende hindistan cevizi
- 6 adet İran hurması veya 4 çorba kaşığı kuru üzüm
- 1 avuç ceviz içi 
- 1 tatlı kaşığı tarçın
- 1 çorba kaşığı eritilmiş tereyağ/zeytinyağı/hindistan cevizi yağı
- 1 çimdik portakal kabuğu rendesi
- 2 orta boy havuç - rendelenmiş
- Servis için kaymak veya çırpılmış hindistan cevizi kreması
Yapılışı:
İlk altı malzemeyi mutfak robotundan geçirin, yapışkan bir karışım haline getirin, sonrasında havuçları ekleyip iyice karıştırın. Kare bir kalıba bastırarak yayın, bir gece dolapta bekletin. Dilimleyin, kaymakla birlikte servis edin.


All my life I've had many good friends. I  saw most of them as a sibling, i guess because I was an only child. Until I realized they did not see me the same way. All I ever expected from a friend was loyalty. I kept witnessing all these people who could not stop being together even though they kept talking behind each other's backs. I could not do that. Even a slightest talk behind my back, a hint of mean sarcasm, even an insincere look or word... Those were enough for me to cross out a friendship.
Its hard to cross out people, but sometimes necessary for your peace of mind. It requires you to be someone who doesn't mind being alone. But then, when you lose faith in friendships someone comes along. They understand you so well, you just know your friendship will last a lifetime. A conversation of five hours seems like five minutes. My grandmother calls such friendships "ahretlik"(lifetime buddies),
My dear ahretlik, this post and recipe is for you,  even though I cannot be with you today, have a very Happy Birthday! I might not be able to bake your delicious carrot cake today for my daughter, but you are the inspiration behind this recipe.
Ingredients:
- 50 gr shredded coconuts
- 6 Iran dates
- A handful of walnut kernels
- 1 tspn cinnamon
- 1tblspn melted butter/olive/coconut oil
- 1 pinch of orange zest
- 2 medium carrots - grated
- Milk Cream/Whipped Coconut Cream for topping
Instructions:
Blens the first six ingredients in a food processor and make sure they blend into a sticky mixture. Add carrots, stir well. Press firmly in a square mold, keep in the fridge overnight. Slice, serve with the topping of your choice.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder