26 Mart 2015 Perşembe

En Sağlıklı Ketçap / Healthiest Ketchup

Ben tam bir sos insanıyım sanırım. Soslu yemeklere bayılırım, etin/köftenin yanında mutlaka sos ararım. Bulamazsam mutlaka yoğurt yerim. Boğazımdan geçmez. Eh mademsağlıklı besleniyoruz eşimin en sevdiği sosun sağlıklısını yapmadan olmaz. Tam bir ketçap delisidir kendisi. İnternetteki tariflerde sağlıklı olduğunu iddia eden çoğu tarifte rafine şeker görüyorum. Ben de  ketçaptaki o hafif tatlımsı tadı şeker olmadan nasıl yakalayabilirim diye düşündüm. En bariz cevap baldı. Ama aklıma bir fikir daha geldi. Dolapta duran, turşu yapmadan evvel ayırdığım tatlı kırmızı pancarın haşlama suyu.
Nasıl yakıştı anlatamam. Hem o tatlı tadı yakaladım hem de ketçabım dünya üzerindeki tüm ketçaplardan daha güzel bir renk aldı. Üşenmeyin ve mutlaka deneyin diyorum. Dilinizi damağınızı esir alan o enfes tadı denedikten sonra asla eve market ketçabı sokmayacaksınız. Çocuğunuzun da rahatlıkla tüketmesine izin verebileceğiniz, hafif ve bol vitaminli bir sos bu...


İçindekiler :
4 tepeleme çorba kaşığı domates salçası (ev yapımı)
1 - 1,5 bardak su (kıvam vermek için)
1/2 su bardağı kırmızı pancarın tatlı haşlama suyu 
1/2 küçük boy soğan (rendenin en ince yerinde rendelenmiş)
1 diş sarımsak (dövülüp püre haline getirilmiş)
1 çay kaşığı tatlı(isterseniz acı) toz kırmızı biber
5 çorba kaşığı ev yapımı elma sirkesi
1 fiske kaya tuzu
Yapılışı:
Malzemelerin tamamını mutfak robotundan geçirin. İyice püre haline gelmesi lazım. En geç iki hafta içinde tüketmenizi tavsiye ederim.

I am such a sauce person. I love saucy dishes, I always look for a condiment along with meat/meatball. If there isn't any I eat yoghurt. I just can't swallow otherwise. And now that we're eating healthy I can't help but make a healthified version of my husband's favourite condiment. He's simply crazy about ketchup. In most of the recipes online, the recipes who claim to be healthy, have sugar inside. I considered how can I replace that slightly sweet taste inside without using sugar. The obvious answer was honey. But, I came up with an another idea. The red boiling water of the redbeets I saved in the fridge for later use. It went so great with this sauce. I ended up giving the ketchup that slightly sweet taste and my ketchup had the most beautiful colour than all the other ketchups in the world. Once you try that capturing taste you will never, ever buy ketchup from the store. This is also a very light condiment with lots of vitamin that you can give to your children with ease...


Ingredients:
4 tablespoonful tomato paste (home made)
1 - 1,5 cup of water (to give it texture)
1/2 cup sweet red beetroot boiling water
1/2 small onion (very finely grated)
1 garlic clove(smashed and pureed)
1/2 tspn sweet (or hot)red pepper
5 tblspns homemade apple vinegar
1 pinch of rock salt
Instructions:
Pulse all in a food processor. You have to make sure the sauce becomes nicely pureed. I suggest you consume within two weeks.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder